Autor: Huhulenik – Vlastní dílo, CC BY 3.0, https://cs.wikipedia.org/wiki/Železná_Ruda

Čertovo jezero je od penzionu vzdálené 4 km, z Čertova jezera je to 2 km na Černé jezero.

Čertovo jezero (německy Teufels-See) je pověstmi opředené jezero vzniklé v období würmského zalednění v okrese Klatovy v Plzeňském kraji v České republice. Jezero se nachází v nadmořské výšce 1030 metrů, jeho rozloha je 9,71 hektaru a hloubka dosahuje až 36,5 m. Jezero má tvar půlkruhu a obklopuje jej pralesovitý smrkový porost.

Černé jezero (německy Schwarzer See) je největší ledovcové jezero na Šumavě a zároveň i největší jezero v České republice přírodního původu. Má rozlohu 18,47 hektaru. Leží v nadmořské výšce 1008 metrů a jeho maximální hloubka dosahuje 39,8 metru.

Tajemné Černé jezero inspirovalo mnohé české umělce (Jan Neruda − Romance o Černém jezeře, Adolf Heyduk − U horského jezera, Jaroslav Vrchlický − Černé jezero, Antonín Dvořák − cyklus Ze Šumavy). Jezero je také opředeno mnoha pověstmi.

V údolí Úhlavy byla v letech 1929 až 1930 postavena naše první přečerpávací vodní elektrárna. Její součástí jsou dvě Peltonovy turbíny (1500 kW a 370 kW) a horizontální průtočná Kaplanova turbína (40 kW). Po roce 1950 bylo jezero zahrnuto do pohraničního pásma a veřejnosti nepřístupné. Státní bezpečnost tady roku 1964 zinscenovala aféru s nálezem tajných dokumentů z druhé světové války s krycím jménem Neptun.

Autor: Mgr. Zdeněk Kubeš – Vlastní dílo, CC BY-SA 3.0, https://cs.wikipedia.org/wiki/Černé_jezero
Jak se dostat k jezerům